Kitle Fonlama Platformları

Kitle Fonlaması Nedir? 

Kitle fonlaması, çok sayıda bireyin küçük miktarda bağışlarına dayanan yeni nesil bir yatırım ve fonlama sistemidir. Bu sistemde, bireyler internet üzerinden bağış yapar, küçük bir hisse satın alır ya da üretilecek ilk ürünler karşılığı ödeme yapar.

Paya Dayalı Kitle Fonlaması Nedir (Hisse Bazlı )? 

Finansman arayışında olan girişimcilerin ve girişim şirketlerinin, hisselerini SPK lisanslı platformlar üzerinden satarak ihtiyacı olan fonu yatırımcılardan sağlaması yöntemidir. 

Bu modelin en başarılı uygulaması olan fonbulucu.com ORTAMOR tarafından geliştirilmiştir. Yasal düzenlemelerle ilgili tüm entegrasyonlar, MKK (Merkezi Kayıt Kuruluşu) ve Takasbank API'lerine yazılımda mevcuttur. 

Yazılımımız hem girişimciler hem de yatırımcılar tarafından kolaylıkla kullanılmaktadır. Ayrıca süreçlerin yönetiminde kullanılacak ara yüz ve admin paneli kullanıcı dostu bir tasarıma sahiptir. 

Tüm bunlara ek olarak ORTAMOR platformlara süreçler, yasal düzenlemeler ve teknik konularda sürekli destek hizmeti sağlamaktadır. 

Borca Dayalı Kitle Fonlaması Nedir? 

Finansman arayışında olan girişimcilerin ve girişim şirketlerinin, yatırımcılardan borçlanarak fon toplamasıdır. Tahvil ihraç etmeye benzemektedir. Bu yöntemde girişimci borç aldığı yatırımcıya faiz ya da temettü ile geri ödeme yapabilir veya belirlenen zaman sonunda borç karşılığında hisse verebilir. 

Bu sistemin tebliği henüz yayınlanmış olup yazılım altyapısı ile ilgili çalışmalarımız devam etmektedir. 

Ödül / Bağış Bazlı Kitle Fonlaması Nedir? 

Finansman arayışında olan girişimcilerin, girişim şirketlerinin ayrıca dernek ve vakıfların herhangi bir karşılık olmadan bağış şeklinde ya da ön satış şeklinde fon toplama yöntemidir. 

Bağış yapan ya da ön satış talebinde bulunan kişi genellikle herhangi bir karşılık beklemeden yardım amaçlı hareket etmektedir. Bu yöntem genellikle sosyal sorumluluk projelerinde kullanılmaktadır. 

Hali hazırda Ankara Kalkınma Ajansı tarafından yürütülmekte olan sosyalsorumluluk.org.tr sitesinin alt yapısı ORTAMOR tarafından üretilmiştir. 

Siz de bir kitle fonlaması platformu kurmak istiyorsanız bizimle mutlaka iletişime geçiniz. 

İlgili Referanslar